سنگ بازالت ماکو را بهتر بشناسیم

سنگ بازلت ماکو

صنعت سنگ سازی یکی از بزرگ ترین صنایع موجود در جهان است. که در دل خود دنیای بسیار بزرگی دارد. و در این دنیای بسیار بزرگ، سنگ ها با تنوع بسیار زیاد وجود دارند. که انسان را مدهوش خود می کنند. در این مقاله ما قصد داریم یکی از این سنگ های بسیار زیبا و فوق العاده را به شما عزیزان معرفی کنیم. و با کاربرد های آن بیشتر آشنا شویم.  این سنگ، سنگ بازالت ماکواست. که زیبایی فوق العاده و خاصی دارد. و از پرکاربرد ترین سنگ های موجود در این حوزه است.

بیشتربخوانید:۵ایده برای دکوراسیون پاییزه

بازالت ها

بازالت نوعی سنگ آذرین (آتشفشانی) است. این سنگ در انواع توده های گدازه ای بالشی، ساده و سیل وجود دارد.برخی از بازالت ها کاملا شیشه ای هستند و اغلب آنها ریزدانه و کوچک هستند. الیوین و اوگیت از متداول ترین مواد معدنی در بازالت ها هستند. گدازه های این سنگ بیشتر به شکل اسفنجی یا پوکه ای هستند. بازالت ها اغلب از درصد کمی از سیلیس برخوردار هستند. لازم است بدانید که بیشتر بازالت ها غنی از آهن هستند.

سنگ بازالت ماکو چیست؟

 سنگ بازالت ماکو

همان طور که قبلا خواندید. این سنگ یک سنگ آتشفشانی و از نوع آذرین است. خوشبختانه بازالت به مقادیر بالا در سطح کره زمین یافت می شود. و این به خاطر این است که این سنگ از سرد شدن ماگما های خارج شده از دهانه آتشفشان ها است. در ایران نیز در منطقه های مختلف یافت می شود. اما سنگ بازالت ماکو از معروف ترین و بهترین آن ها است. از ویژگی های بارز این سنگ داشتن درصد کم سیلیس و داشتن بافتی سخت و متراکم است. که این سنگ را به سنگی محبوب تبدیل کرده است. در ادامه بیشتر با این سنگ آشنا می شویم.

این سنگ نیز مانند بقیه سنگ ها نام خود را از منطقه ای که در آن واقع شده است .گرفته است معدن سنگ بازالت ماکو در منطقه ماکو در استان آذربایجان غربی است. که سالانه حجم انبوهی از این سنگ در این معدن تولید شده و به مصرف داخل و خارج می رسد. هرساله مقادیر قابل توجهی از این سنگ به صورت خام و فرآوری شده به کشورهای مختلف دنیا از جمله چین و ترکیه صادر می شود. این سنگ به خاطر خواص منحصر به فردی که دارد. علاوه برکاربرد تزئینی، در صنایع مهم و حیاتی دیگر نیز به کار می رود. که در ادامه بیشتر با آن ها آشنا خواهیم شد.

کاربرد های بازالت ماکو

سنگ بازالت ماکو به خاطر داشتن ویژگی هایی که دارد. در قسمت های بیرونی و درونی  ساختمان و حتی در صنایع دیگر کاربرد دارد. این سنگ در سنگ فرش کردن پیادرو ها،جدول ها و به صورت چرمی و ساییده شده در نمای ساختمان به کار می رود. از این سنگ به عنوان سنگ پشم و در کنار آن به عنوان تشک برقی در فیزیوتراپی نیز استفاده می شود. که به خاطر همین کاربرد میزان مصرف این سنگ بسیار بالا است.

کاربرد های بازالت ماکو

سالانه مقادیر بالایی از سنگ بازالت ماکو به همین منظور تولید شده و به کارخانه های مخصوص جهت فرآوری فرستاده می شود. البته به خاطر نیاز به علم و تجهیزات پیشرفته، اغلب این سنگ ها برای تبدیل به عناصری که گفته شد به خارج از کشور فرستاده می شود. در ادامه بیشتر با کاربرد های بازالت ماکو آشنا خواهیم شد.

کاربرد های بیشتر

از دیگر کاربرد های این سنگ می توان به ساخت مواد اولیه تهیه لنت ترمز، صفحه های کامپوزیتی، پروفیل های ساختمانی، بدنه خودرو، تجهیزات ورزشی، تانک گاز و تیرهای برق اشاره کرد. خب یکی دیگر از مهم ترین استفاده ها از این سنگ که به خاطر ویژگی های منحصر به فرد آن است می توان بر اثر فرآوری سنگ بازالت آن را به نوعی الیاف با استحکام بالا، مقاومت بالاتر در برابر حرارت و چسبندگی بالا تبدیل کرد و استفاده نمود.

  و اما درآخر

شما در اینجا با سنگ بازالت ماکو و کاربرد های آن آشنا شدید. همان طور که می دانید این سنگ نوعی سنگ آذرین است. که از سرد شدن ماگما های خارج شده از دهانه آتشفشان ها به دست می آید. و در مقادیر بالا در همه جای زمین یافت می شود. سنگ بازالت به خاطر ویژگی هایی که دارد کاربرد های گوناگون داشته و از پرمصرف ترین سنگ ها می باشد.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جستجو


اطلاعات تماس


  • ۵۶۹۰۱۹۲۰-۲۴(۰۲۱) | ۰۹۱۲۳۹۰۴۳۷۳
  • کیلومتر ۳۵ تهران – قم ، شهرک صنعتی شمس آباد – بلوار زکریای رازی – سنبل ۵ – پلاک ۶
  • شنبه الی چهارشنبه: 7 صبح الی 7 بعدظهر

در خبرنامه سایت گروه سنگ ملک زاده عضو شوید